tutulma.gen.tr https://www.tutulma.gen.tr Tutulma, Tutulma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, tutulma.gen.tr Wed, 15 Jun 2016 00:00:00 +0000 Sun, 29 Mar 2020 00:00:00 +0000 60 Tutulma https://www.tutulma.gen.tr/tutulma.html Sat, 01 Dec 2018 13:18:32 +0000 Tutulma, İnsan bedeninde var olan kasların belirli birçok sebepten ötürü kilitlenir hale gelmesi, kasların hareket duruma gelip kişiye rahatsız haller yaşatması durumudur. Tutulma olayı hakkında yanlış bilinen kanı Tutulma, İnsan bedeninde var olan kasların belirli birçok sebepten ötürü kilitlenir hale gelmesi, kasların hareket duruma gelip kişiye rahatsız haller yaşatması durumudur. Tutulma olayı hakkında yanlış bilinen kanı ise tutulma esnasında kasların sıkılaşması durumunu tehlikeli görürler. Ancak durum böyle değildir. Tutulma olayı kasların sertleşip kasılması ile birlikte ağrı yaşatmasından çok kasların daha iyi çalışmasını sağlar. Fakat asıl sorun kasılıp sertleşen kasların gevşetilmesi esnasında yaşanır. Kaslar eğer doğru pozisyona getirilerek gevşetilmediği taktirde Tutulma olayı yaşanır. Bu durum bireyde dayanılmaz ağrı ve sancılara neden olmaktadır.

Tutulma olayının yaşanması ile birlikte birey kilitlenip kalır. Uzun bir süre hiçbir iş yapamaz. Kaslarında meydana gelen zorlamalar bireyin hareket etmesini kısıtlar. Böyle durumlarda kaslar uygun bir biçimde gevşetilmesi gerekir. Aksi halde kemiklerde bir takım rahatsızlıkların yaşanması mümkündür. Özellikle de ani hareketler yapmak oldukça tehlikelidir.

Tutulmanın Yaşanması ile Birlikte Yapılması Gerekenler

Tutulma gibi bir durum ile karşılaşıldığında nasıl hareket edilmesi gerektiğini iyi bilmek gerekir. Bu rahatsızlığı sık yaşayan hastalara konu ile ilgili detaylı bilgi verilmesi de önemli bir husustur. Tutulma olayı öncesinde, sırasında ve tutulmanın sonrasında yapılması gerekenleri iyi bilmek sağlığınızı korumanız açısından iyi bilinmesi gerekir. Tutulma anında bilinçsiz bir şekilde yapılan her hareket ilerleyen süreçlerde sizin sağlığınızı tehlikeye atacağından dikkat etmek gerekir. Aksi halde ilerleyen süreçlerde hasta geri dönüşü olmayan rahatsızlıklara yakalanması söz konusu olabilir. Tutulma olayına yapılan yanlış müdahaleler beraberinde cerrahi müdahalenin yapılmasına kadar gidilebileceği için hastaların Tutulma olayında hassas davranması gerekir. Bu olayın yaşanması ile birlikte vakit kaybetmeden uzman bir doktora görünmekte fayda var.

Tutulma

Tutulma Türleri

Tutulma olayın bedenin birçok yerinde meydana gelmesi mümkündür. Bu tutulmalardan birkaçı şunlardır:

 • Boyun tutulması
 • Bel Tutulması
 • Omuz ve sırt tutulması
 • Bacak ve ayak tutulması

Tutulma olayı beraberinde romatizma ve kireçlenme gibi hastalıkların yaşanmasına neden olabilmektedir. Bu sebepten ötürü bedenin farklı yerlerinde meydana gelen tutulmaları ciddiye almak gerekir. Gerekli önlemler alınmadığı takdirde bu tutulma rahatsızlıklarının önüne geçmek mümkün olmayabilir. Hastaların önlem alması gerekir.

Tutulmaya Karşı Alınması Gereken Önlemler

Tutulma olayını yaşayan hastaların bu durumu ortadan kaldırmak adına bir takım önlemler alması gerekir. Bu önlemleri almadan önce tutulma olayı ile ilgili detaylı bilgi edinmesi gerekir. Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi tutulma olayının yaşanması ile birlikte hastanın bilinçsiz bir şekilde hareket etmemesi gerekir. Daha öncesinde bu olayın başından geçmesi halinde tecrübe sahibi olan hastanın bundan sonra yaşanabilecek Tutulma olaylarında nasıl hareket etmesi gerektiğini bilmesi gerekir. Bunun için de en sağlıklı bilgiyi uzman doktorundan ancak alabilir. Doktoruna danışıp başından tutulma gibi bir olayın geçmesi halinde nasıl davranması gerektiği ile ilgili olarak detaylı bilgi alması gerekir. Tutulmanın öncesinde ve sonrasında nasıl hareket etmesi gerektiğini öğrenerek bireyin hastalığı ile ilgili eğitilmesi gerekir. Aynı şekilde tutulma esnasında da nasıl hareket edeceğini bilmesi hasta için oldukça önemlidir. İlerleyen süreçlerde hastaya sorun yaratabilecek bir sorun ile karşılaşmaması için hastanın çok dikkatli davranması şarttır. Herhangi bir ters durum ile karşılaşması halinde mutlaka doktora danışmalıdır. Bu konunun kesinlikle ihmal edilmemesi gerekir. Zira tutulma olayı kendiliğinden geçebilecek bir]]> İdrar Tutamama https://www.tutulma.gen.tr/idrar-tutamama.html Sat, 01 Dec 2018 14:39:31 +0000 İdrar tutamama, günlük işleriniz sırasında, istemsiz ve ani biçimde idrarın, idrar yolundan dışarı akmasına denmektedir. İdrar tutamama genel olarak idrar yolundan dolayı olur. Fakat bazı özel ve istisnai durumlarda kalın b İdrar tutamama, günlük işleriniz sırasında, istemsiz ve ani biçimde idrarın, idrar yolundan dışarı akmasına denmektedir. İdrar tutamama genel olarak idrar yolundan dolayı olur. Fakat bazı özel ve istisnai durumlarda kalın bağırsak veya kadınlarda genital organ yoluyla da gerçekleşebilir. Bu sorun bazı hastalarda günlük yaşamı ve normal aktiviteleri engelleyecek seviyede yüksek olabilir. Gülme, hapşırma, öksürme, egzersiz yapma, yürüme hatta oturma, ya da ağır bir şeyler kaldırırken idrar kaçıyorsa, idrara çıkmaya yetişmeden kaçırma sorunu yaşanıyorsa, bu histen kurtulmak için sürekli idrara çıkma ihtiyacı hissediliyorsa, idrarın tam olarak boşaltılamadığı hissediliyorsa bu bir sorundur. 

Bir uzman yardımıyla idrar tutamama sorunu ve idrar kaçırma tipi belirlenerek uygun olan bir tedavi biçimi bulunması gerekir. Yaşam kalitesini düşüren ve iş yaşamını, sosyal yaşam ve kişisel alanı etkileyebilen bu sorundan kurtulmak için çeşitli iyileşme yolları ve tedaviler mümkündür. Her iki cinsiyette de görülebilen bu sorun için, idrar kaçırmanın farklı tipleri, nedenleri ve nedene göre farklı tedavileri vardır. İdrar kaçırma çok sık görülen ve tedavisi mümkün bir sorundur. Her cinsiyet ve yaşta görülebildiği gibi bir hastalık da değildir. Birçok değişik tipi ve tedavi şekilleri mevcuttur. Bu nedenle, tedavi yöntemi de idrar kaçırmanın formuna göre değişmektedir.

İdrarı Neden Tutamayız

 • Çok fazla kilolu olmak, obezite
 • İlerleyen yaş durumu
 • Kabızlık problemi
 • Kalıtımsal sebepler
 • Vajinal enfeksiyonlar
 • Zorlu doğumlar
 • İdrar taşları ve tümörleri
 • Erkeklerde görülen prostat büyümesi
 • Şua tedavisi
 • Alkolizm
 • Kontrolsüz şeker hastalığı
 • Prostat kanseri için yapılan ameliyatlar
İdrar Tutamamaİdrar Tutamama Tedavisi

Cerrahi olmayan tedavi: Amaç, elde olmayan idrar kaçırmaya katılan sorunların iyileştirilmesini sağlamaktır. Bu tedavi şekli problemi kötüleştiren faktörlerin mesela, şişmanlık, kabızlık, sigara kullanımı, aşırı sıvı alımının engellenmesi gibi ve çoğalmış karın içi basıncını dengede tutmak için hastanın pelvis tabanı yeteneğini arttırmayı sağlayan kaslar ile kadınlık hormonu durumunun düzeltilmesini amaçlar.

Kegel egzersizleri: Pelvis, tıpta leğen kemikleri arasında bulunan bölgedir. Pelvis alanında çok sayıda kaslar vardır. Bu kasların eğitimi idrar yaparken, bu bölge kaslarının sıkılması ile idrar ilerlemesinin durdurulması ve bir süre tutulması ile sonra tekrar gevşetilmesi ile olur. Bu işlemi gerçekleştirirken hangi kasların kasılmasının bu etkiyi gerçekleştirdiği anlaşılmaya çalışılmalıdır. Bu kas grupları öğrenildikten sonra, gün boyu 200 kere gevşetilmeli ve kasılmalıdır. 5 yavaş, 5 hızlı hareket günde en az 5 kere tekrarlanmalıdır. Hamilelik esnasında en az 4 kez yapılmalıdır ve doğum sonrası da minimum 10 defa yapılmalıdır. Keğel egzersizleri, özellikle doğum sonrası sık olarak görülen öksürmek, gülmek, aksırmak ile idrar kaçırmayı engellemektedir.

İlaçla tedavi: Konunun uzmanı doktorlar tarafından karar verilen, mesane gevşetici ilaçların kullanımı buna uygun olan kişilerde yarar sağlamaktadır.

Cerrahi tedavi: Gerçek stress inkontinansın tedavisi, cerrahi yöntemlerle yapılan tedavi şeklidir. Bu sorunu düzeltmek için günümüzde uygulanan çeşitli ameliyat türleri mevcuttur.

]]>
Ay Tutulması https://www.tutulma.gen.tr/ay-tutulmasi.html Sun, 02 Dec 2018 11:34:24 +0000 Ay tutulması, dünyanın ay ile güneş arasına girmesi olayıdır. Ayın dünyanın gölgesine girmesi ile güneşten aldığı ışığı kaybetmesi sonucunda meydana gelir.Ay tutulması genel olarak yılda iki defa meyda Ay tutulması, dünyanın ay ile güneş arasına girmesi olayıdır. Ayın dünyanın gölgesine girmesi ile güneşten aldığı ışığı kaybetmesi sonucunda meydana gelir.

Ay tutulması genel olarak yılda iki defa meydana gelir. Dünyanın uydusu konumunda olan ay, dünya çevresinde döner ve bu dönme işlemi 2.7 günde tamamlanır. Ay, dünyanın çevresinde turlarken bazı zamanlar dünyanın gölgesinde kalabilmektedir. Ayın gölgede kaldığı durumlarda ay güneşten gelen ışınları alamaz ve dünyanın gölgesi de ayın üzerinde düşer. Bu durum sonucunda ay karanlıkta kalır ve bu şekilde ay tutulması gerçekleşmiş olur. Ay tutulması olayında ayın karanlıkta kalmasına rağmen ay tamamen görünmez olmamaktadır. Bu şekildeki durumlarda ayın üzerinde kırmızı renge benzer tonda dünyanın gölgesi düşer.

Ayın Tutulmasının Evreleri,

Ayın farklı evreleri bulunmaktadır ve bu her evrenin bir adı vardır. Ay tutulması olayı yaşandığı zamanlarda ay dolunay görünümünde olur. Ay tutulmasında tutulma olayı yaklaşık olarak 1 saat  sürer. Bu güne  kadar gerçekleşmiş olan ay tutulması olayında en küçük zaman sınırı ise 40 dakika olarak belirtilmiştir.

Ayın gölgede kaldığı ay tutulması olayında dünya, ay ve güneş çizgisinin farklı kombinasyonlar yaşanabilmektedir. Bu farklı kombinasyonlara bağlı olarak ay tutulması bazı durumlarda kısmi ay tutulması biçiminde de meydana gelebilir. Kısmi ay tutulması olayında dünyanın gölgesi tam anlamıyla ayın üzerine düşmemektedir. Gölge ayın üzerine kısmen düşmektedir.

Ay tutulması olayının farklı türleri bulunur ve bu türler 3 kısımda incelenirler.

Tam Tutulma
Kısmi Ay Tutulması
Gölgeli Tutulma

Bu 3 farklı türden tam tutulma da dünyanın gölgesi tam olarak ayın üzerine düşer. Parçalı tutulmada ise kısmen ayın üzerine düşmektedir. Gölgeli tutulma olayında durum diğerlerinden daha farklıdır. Ay tutulmasının türlerinden birini temsil eden gölgeli tutulma olayında dünyanın gölgesi ayın yarısına düşer ve ayın yarısı hala güneş ışığı almaya devam etmektedir. Bu şekilde ayın yarısı güneş ışığını almaya devam eder ancak ayın görüntüsü oldukça sönük bir durumdadır. Gölgeli tutulmanın diğer bir özelliği ise bu tutulma türü oldukça nadir görülen bir ay tutulması özelliğini taşımaktadır.
Ay tutulması olayı genel olarak yılda iki defa yaşanırken bazı zamanlarda yılda hiç yaşanmayabilir veya 3 kez yaşanabilmektedir. Bu durumlar ay tutulmasıyla ilgili istisna durumları temsil eder. Genel olarak ay tutulması olayı yılda iki defa gerçekleşen bir durumdur.

Evrende Dünya İle İlgili Tutulma

Evrende dünyayla ilgili iki tür tutulma meydana gelir. Bu tutulmalar dünya, ay ve güneş etrafında gerçekleşen tutulmalardır. Bu tutulmalardan ay tutulması ve güneş tutulması birbiri ile karıştırılmamalıdır. Çünkü iki tutulma arasında farklılıklar bulunmaktadır. Güneş tutulması sırasında ay, dünya ile güneş arasında kalır ve dünyanın belirli noktalarının karanlık içinde kalmasına sebep olur. Ay tutulması sırasında ise, dünya, ay ve güneş arasında kalır ve ayın karanlıkta kalmasına sebep olur. Çoğu zaman karıştırılabilen bu iki tutulma arasındaki ana fark bu şekildedir.

Ay Tutulması

Ay tutulması olayı astroloji bilimi tarafından yakından takip edilen bir bilimsel olaydır. Tutulmanın yaşandığı zamanlarda burçlarla bağlantılı olarak insanların bazı psikolojik durumlarının etkilenebileceği de dile getirilmektedir.

]]>
Güneş Tutulması Nedir https://www.tutulma.gen.tr/gunes-tutulmasi-nedir.html Mon, 03 Dec 2018 10:39:37 +0000 Güneş tutulması nedir, ayın yörünge etrafında dönmesi sırasında dünya ile güneş arasına girmesi ve buna bağlı olarak ayın güneşi kısmen veya tamamen örtmesi sonucunda gözlemlenen doğa olayına verilen isimdir. Eğe Güneş tutulması nedir, ayın yörünge etrafında dönmesi sırasında dünya ile güneş arasına girmesi ve buna bağlı olarak ayın güneşi kısmen veya tamamen örtmesi sonucunda gözlemlenen doğa olayına verilen isimdir. Eğer ayın dünya etrafındaki yörüngesi ile dünyanın güneş etrafındaki dönüş yörüngesi aynı düzlemde olsa idi, her ay, güneş ve ay tutulmaları ortaya çıkardı. Ancak, ayın yörünge düzlemi dünyaya göre 5°8’ eğimlidir. Böylelikle ay her bir dönümde aşağı inerken bir, yukarıya çıkarken yine bir defa olmak üzere toplam iki kez ekliptiki gerçekleşir, yani dünyanın güneş etrafındaki yörünge düzlemini doğrudan keser. Ancak bu durum gerçekleştiğinde tam güneş tutulması olur. Bu noktalara yerine göre "inme düğüm noktası" ve "çıkma düğüm noktası" olarak isimlendirilir.  

Güneş tutulması esnasında, güneş ışınlarının meydana getirdiği ayın gölgesi dünyaya düşer. Bu gölge iki bölümden oluşmaktadır. Merkezi olan tabanının çapı ayın çapına eşit bir konidir. Bu kısım, güneş ile ay arasındaki mesafeye bağlı olarak, 377.600-365.280 km arasında farklılaşan bir boya sahiptir. Çok daha az karanlık olan diğer bir ikinci koni de birinci bölgeyi tamamen çevreler. Bu kısım aydan uzaklaştıkça genişler. Dünyanın aya uzaklığı yaklaşık 380.800 km olduğuna için pek çok güneş tutulmasında birinci gölge konisinin tepesi dünyaya ulaşamamaktadır. Ancak ayın dünyaya en kısa olduğu mesafede koninin ucu dünya yüzeyi üzerinde 266 km genişliğinde bir iz meydana getirir. Tam bir güneş tutulmasını ancak bu izde bulunan bir gözleyici tespit edilebilir.

Dünya ile ayın hareketleri bu izin dünya yüzeyinde saatte 1600 kilometreden çok daha yüksek bir hızla hareket etmesine neden olur. Bu sebepten ötürü izin herhangi bir noktasındaki kalma süresi çok kısadır. Bazen 7 dakikayı çok az geçmesine rağmen, genel olarak iki veya üç dakikadan daha fazla sürmemektedir. 11 Temmuz 1990’da gerçekleşen güneş tutulması 7 dakika sürmüş ve 1973 yılından beri gerçekleşen en uzun güneş tutulması olmuştur.

Merkezi kısmın etrafındaki 3200 kilometrelik kısımda, güneş tutulması ayın belirli bir bölümünün güneşe karşı gelmesine bağlı olarak ortaya çıkar. Kısmi tutulma ise iki farklı biçimde de meydana gelir. Eğer merkezi kısmın tepesi erişmez ise güneşin dar bir bölümü ayın çevresinde bir halka olarak görülür. Bu sebepten dolayı bu durum "halka tutulması" olarak adlandırılır. Karanlık bölüm, güneş konisinin tepesi dünyaya erişmez, fakat ona yakın olduğunda ise ve dünya ikinci gölge konisinin içinde bulunuyor ise, kısmi güneş tutulmaları meydana gelir. Normal olarak güneş tutulmaları yılda iki ya da üç defa olmasına rağmen, az da olsa daha fazla sayıda olabilir. 1935 yılında güneş beş defa tutulmuştur. Güneş tutulması, tam tutulma dışında çıplak gözle izlenmemelidir. 

Güneş Tutulması Nedir

Güneş Tutulması Türleri

Tam Güneş Tutulması: Ayın güneşi dünyadan halka şeklinde görünen ışıkyuvarını tamamen örtmesi ile oluşur. Güneş'in oldukça  parlak olan ışıkyuvarı ayın karanlık gölgesi ile sarılır ve güneşin ışıkyuvarından çok daha soluk olan güneş tacı çıplak gözle görülebilir bir duruma gelir. Tutulmaya sadece tam tutulma zamanında güvenli olarak çıplak gözlerle bakılabilir. Bu sırada gezegenler, parlak yıldızlar ve hava gözle görebileceğimiz kadar kararır. Tam tutulma, ancak dünya yüzeyindeki dar bir yolda gözlenebilir.

Halkalı Güneş Tutulması: Ayın, güneşin önünden tam kavuşumlu geçişinde güneşi tam örtmediği zaman gözlemlenebilir. Ay'ın çapı, güneşin ışıkyuvarının çapının yaklaşık 400'de birine tekabül eder. Ancak ayın dünyaya olan uzaklığı, güneşin uzaklığının yine yaklaşık 400'de birine tekabül eder. Bu sebepten dolayı ayın dünyadan görünür büyüklüğü güneş ile yaklaşık olarak birbirinin aynıdır. Ancak gerek dünyanın Güneş etrafındaki, gerekse ayın dünya etrafındaki yörüngeleri tam]]> Bel Tutulması Nasıl Geçer https://www.tutulma.gen.tr/bel-tutulmasi-nasil-gecer.html Mon, 03 Dec 2018 19:37:30 +0000 Bel tutulması nasıl geçer Kişinin başına aniden ve ummadığı zamanlarda gelebilen bel tutulması birkaç nedene bağlı olarak görülebilir. Ancak çok nadir görülen bel tutulmasının en büyük nedeni yapılan ani ha Bel tutulması nasıl geçer Kişinin başına aniden ve ummadığı zamanlarda gelebilen bel tutulması birkaç nedene bağlı olarak görülebilir. Ancak çok nadir görülen bel tutulmasının en büyük nedeni yapılan ani hareketlerdir. Otururken birden ayağa kalkmak veya ayakta iken birden oturmak kişinin belinin tutulmasına yol açabilir. Bu tutulma kişide dayanılmaz ağrılara yol açabilir. Bel tutulması şikayetini gidermek için kişinin ani hareketlerden uzak durması gerekir.

Bel tutulmasına neden olan bir diğer faktör de soğuk ve rüzgarlı havadır. Soğuk havalarda bel ve boyun tutulmaları çok sık görülür. Mümkün oldukça bel bölgesinin soğuk almaması için sıkı tutacak atlet gibi çamaşırlar ile beli korumak fayda sağlayacaktır. Bel tutulması nasıl geçer Sorusuna verilebilecek en pratik çözüm kas gevşetici kremler ve ilaçlar olacaktır.  Bel tutulmasının ardından kişinin beli kas gevşetici kremler ile ovulur ise ve arkasından sıcak bir havlu ile sarılır ise birkaç dakika içerisinde bel tutulması sorunu geçecektir.

Bel Tutulması Nasıl Geçer

Bel tutulması nasıl geçer

 • Bel tutulması için doktor kontrolünde verilen ilaçlar kullanılabilir. Bu ilaçlar genelde kas gevşetici olduğu için hastalığın tedavisinde fayda sağlamaktadır.
 • Eğer sık sık görülen ve kremler ile geçmeyen bir bel tutulması şikayetiniz varsa bunun için iğne yaptırmanız doktorunuzun tercihleri arasında olacaktır. Kasların gevşemesinde faydalı olan bu iğne, kişinin çarçabuk ayağa kalkmasını sağlayacaktır.
 • Bel tutulması eğer ki bel fıtığından kaynaklanıyor ise öncelikle bel fıtığı hastalığının tedavisi öngörülür. İyi geçen bir bel fıtığı ameliyatı sonrasında kendinize dikkat ederseniz bel tutulması şikayetiniz de ortadan kalkacaktır.
 • Olabildiğince stresten uzak durmanız ve stres yaşamanıza neden olacak sorunlardan kaçınmanız gerekir.
 • Bel tutulmasına iyi gelen bir diğer çözüm de yatağınızın kalitesi ve yatış pozisyonunuz olacaktır. Gece boyunca güzel uyku geçecek kalitede bir yatak bel ağrılarınıza iyi geleceği gibi olası bel tutulması sorununu da giderecektir.
 • Eğer spor ve egzersiz yapıyorsanız bel kısmınızı çok fazla hareket ettirmekten kaçınınız. Bel bölgenize bel tutulmanız geçeceği güne kadar fazla yormamalı ve yoğun hareketler uygulamamalısınız.
 • Bel tutulması için ağır kaldırma, yük taşıma ve bel bölgenizi yoracak işlerden uzak durmanız gerekir. tüm bunlar ağrısının artmasına ve bel tutulması sorununun iyileşmesini engelleyecek pozisyonlardır. 
 • Bel tutulmasını geçirecek yöntemlerden bir diğeri de masaj uygulamasıdır. Bel bölgesine bitkisel yağlar veya kremler ile masaj yapılabilir. Masaj ağrıyı dindireceği gibi tutulmayı da açacaktır. 
 • Bel tutulması sorununu geçirecek diğer yöntemlerden bir tanesi de hastanın dinlenmesidir. Kişi bir kaç saat kadar hareket etmeden dinlenir ise bel tutulması sorunu da geçecektir. Dinlenme aşamasında kaslara faydalı olan bitki çayları hastaya verilebilir. Böylelikle hastanın kaslarında rahatlama meydana gelecektir. 
 • Eğer kişide bel tutulmasına bağlı ciddi sorunlar görülür ise mutlaka hastaya hiç bir şey yapmamak gerekir. Hasta çok fazla kasılmış veya kendini sıkmış ise mutlaka eve doktor çağırmak gerekir. Yapılacak en ufak yanlış bir hareket kişinin sağlığını olumsuz yönde kötü olarak etkileyebilir. 

]]>
Bel Tutulması https://www.tutulma.gen.tr/bel-tutulmasi.html Tue, 04 Dec 2018 14:35:48 +0000 Bel tutulması, herkesin aniden başına gelebilen bir durum olan bel tutulması, bir şey kaldırırken, yürürken veya yatarken birden bire gerçekleşebilir. Bel tutulmasının gerçekleşmesinin ardından kişi, düzgün bir şekil Bel tutulması, herkesin aniden başına gelebilen bir durum olan bel tutulması, bir şey kaldırırken, yürürken veya yatarken birden bire gerçekleşebilir. Bel tutulmasının gerçekleşmesinin ardından kişi, düzgün bir şekilde yerinden kalkamayabilir veya kıpırdamakta güçlük çekebilir. Kaslarda meydana gelen gerginlik ve eklemlerde oluşan bir takım deformasyon da bel tutulmasına yol açmaktadır. Kaslardan veya eklemlerden dolayı oluşan bir hasar sonucunda da bel tutulması gerçekleştiği için kişinin zaman kaybetmeden doktora görülmesi gerekir. Hareket etmede güçlük çekme ve ciddi derecelere varan ağrılara yol açan bu durum, birçok hastalığında belirtisi olabilir. Zamanında müdahale edilmeyen bel tutulması sorunu kişilerde sakatlık gibi ciddi sorunlara yol açabilir.

Bel Tutulması Nedenleri

Bel tutulmasın neden olacak birçok faktör vardır. Bunların başında çevresel faktörler, kişiye ağır gelecek yük kaldırma, yatış pozisyonun yanlış olması, yüksekte olan bir şeye güçlükle uzanmaya çalışma, çeşitli travmalar ve genetik faktörler olarak sıralanabilir. Kişiler gün içerisinde bu maddelerden bir tanesini bile gerçekleştirmesi halinde bel tutulması durumu kaçınılmaz olabilir. bel tutulmasının yaşandığı dönemlerde kişinin dinlenmesi bel tutulmadan dolayı kaynaklanan ağrıyı gidermekte fayda sağlayacaktır. Bel tutulmasının oluşmasını engellemek için kişinin vücudunu daha kullanması önerilir. Özellikle fazla ağır yük kaldırmamaya özen göstermek bunların başında gelir. Genelde bel tutulmasının ilk nedeni ağır kaldırma sonucunda oluşan kasların gerilmesi halinde görülmektedir. Bunun için vücuda ağır gelecek yükleri kaldırmamaya dikkat etmeniz sağlık açısından daha faydalı olacaktır.

Bel Tutulması Belirtileri

Bel tutuşması belli bir yaş faktörü olmadan gerçekleşen bir rahatsızlıktır. Bu nedenden yetişkinlerde ve çocuklarda görülebilir. Ancak her yaş grubunda farklı nedenlerden dolayı görülen bel tutulmasının ilk belirtisi bel kısmında başlayan ağrı hissidir. Bel tutulması durumunda kişinin hareket edemez hale gelmesi, sağa ve sola dönememesi, aşırı derece de ağrı yaşaması ve bel kısmına giren kramp olarak belirtisi sıralanabilir. Lakin bu belirtiler herkeste aynı şekilde görülmeyebilir. Özellikle yetişkinlerde yaş durumuna göre belirtiler daha sık veya daha hafif görülebilir. Bu tamamen bel tutulmasının durumuna göre değişkenlik gösteren bir olaydır.

 • Aşırı derecede bel ağrısı
 • Hareket etmede güçlük çekme
 • Sabahları zorlukla yataktan kalkma 
Çoğunlukla orta yaşlarda sık görülen bu hastalık bel kaslarının gerilmesi sonucunda oluşmaktadır. Eğer bel tutulması sorunuyla karşı karşıya geliyorsanız, mutlaka doktora görünmeniz sağlığınız için faydalı olacaktır. 

Bel Tutulması

Bel Tutulmasına Ne İyi Gelir

 • Bel tutulması halinde öncelikle hasta kişinin yerinden belli bir süre hareket etmeden beklemesi önerilir. Yapacağı en ufak yanlış bir hareket kişinin ciddi sorunlar yaşamasına yol açabilir.
 • Bel tutulması halinde kişide ağrı meydana gelmiş ise mutlaka ağrı kesici alınması tavsiye edilir. Aynı zamanda kaslarda oluşan gerilme sonucunda meydana gelen bel tutulması için bölgeye kas gevşetici kremler sürülmesi fayda sağlayacaktır.
 • Stres her hastalığın düşmanı olduğu gibi bel tutulması sorununun da başlıca düşmanıdır. Bunun için belli bir süre stres yaratacak olaylardan kaçınmak kişiye iyi gelecektir. Stresle gerçekleşen kasılmalar bel tutulmasının şiddetini arttırabilir ve kişide dayanılmaz ağrılara yol açabilir.
 • Eğer kullandığınız yatak kaliteli değil ise mutlaka belinize iyi gelecek bir yatak tercih etmelisiniz. Gece boyu belinizi rahat ettireceğiniz ortopedik yataklar bel ağrılarınızın giderilmesinde de fayda sağlayacaktır.
 • Bel tutulmasına yakalanmamak için mutlaka günlük hafif tempolu da olsa egzersiz yapmanız tavsiye edilir. Y]]> Boyun Tutulması Nasıl Geçer https://www.tutulma.gen.tr/boyun-tutulmasi-nasil-gecer.html Wed, 05 Dec 2018 11:17:58 +0000 Boyun tutulması nasıl geçer, Her yaşta insanda görülebilen boyun tutulması sıklıkla karşılaşılan hastalıklardan biridir. Kişinin yaşamını olumsuz olarak etkileyen bu durum, birkaç gün sürecek şekilde devam eder ise Boyun tutulması nasıl geçer, Her yaşta insanda görülebilen boyun tutulması sıklıkla karşılaşılan hastalıklardan biridir. Kişinin yaşamını olumsuz olarak etkileyen bu durum, birkaç gün sürecek şekilde devam eder ise kişinin ilk önce doktora gitmesi tavsiye edilir. Aynı zamanda boyun fıtığı belirtisi olan boyun tutulması halinde kişide ağrı ve sızı gibi yakınmalar oluşabilir. Bunlar tutulmadan kaynaklanan olumsuzluklardır. Boyun tutulması rahatsızlığının en önemli etkenlerinden bir tanesi kullanılan yastık durumundan kaynaklanmaktadır. Kişinin kullandığı yastık alçak veya yüksek ise bu boyun tutulmasına yol açabilir. Bunun için kullanılacak olan yastığın kişinin boyun tutulmasına yol açmayacak nitelikte olması gerekir.

  Boyun Tutulması Nasıl Geçer

  Boyun tutulması nasıl geçer

  • Boyun tutulması evde yapılacak birkaç yöntemle geçebilir. Özellikle boyun tutulması olduğu zamanlarda bitkisel yağlarla veya kas gevşetici kremlerle bölgeye masaj yapılabilir. Yapılan masajın arkasından havlu veya bir bez ile boyun kısmını kapatmanız ve bölgeyi sıcak tutmanız fayda sağlayacaktır.
  • Kış mevsiminde daha sık yaşanan bu durum soğuk havayla da bağlantılıdır. Eğer boyun tutulmasına neden olacak boyun fıtığı hastalığınız varsa soğuk zamanlarda boynunuzu sıcak tutmaya özen gösterin. Aynı zamanda tutulmanın olduğu günlerde de boynunuzu kapatacak boğazlı kazak veya atkı ile boyun kısmını sarmanız önerilir.
  • Kas gevşetici kremler bel tutulması ve boyun tutulmasını iyi gelmektedir. Kasların gerilmesi halinde gerçekleşen tutulmayı çözmek için kas gevşetici krem veya haplardan faydalanabilirsiniz.
  • Televizyon izlerken veya bilgisayara bakarken mutlaka boynuzu destekleyecek yastık kullanmalısınız.
  • Boyun tutulması olduğu günlerde boynunuza sıcak su torbası yerleştirmeniz fayda sağlayacaktır.
  • Günlük olarak yapacağınız boyun egzersizleri oluşacak tutulmayı önleyeceği gibi boyun tutulmasını da giderecektir. Lakin egzersiz yaparken boynuzu çok fazla yormamaya ve zorlamamaya dikkat edin.
  • Sıcak torbası ile kasların gevşemesi sağlanabilir. Boyun tutulması nasıl geçer, en kolay yöntemlerden bir tanesi de sıcak komprestir. Bunun için sıcak havlu veya sıcak su torbasını boyun bölgenizi alıp birkaç dakika bekletmeniz ağrıyı hafifleteceği gibi tutulmayı da giderecektir.
  • Soğuk kompres ile boyun tutulmasından dolayı oluşan ağrı ve sızı giderilebilir. Ancak bu yöntemi uygularken sürenin 15 dakikayı geçmemesine dikkat edin.
  • Boyun tutulması olduğu zamanlarda bölgede sertlik meydana gelir. Bu sertliği gidermek ve sertliğin verdiği ağrıyı dindirmek için mutlaka bölgeye masaj yapın.

  Boyun tutulmasının altında yatan herhangi bir hastalık belirtisi veya hastalık varsa mutlaka tedavisinin erken başlanması gerekir. Aksi halde ilerleme ve sonu ameliyatla biten bir süreç gelebilir. Aynı zamanda boyun tutulmasına yakalanmamak için kişinin vücuduna biraz dikkat etmesi ve kendini soğuktan, ani hareket etmekten, yanlış egzersiz hareketleri yapmaktan uzak durmasında fayda olacaktır. Bilinçsiz yapılan boyun hareketleri peşinden boyun tutulmasına yol açabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için kişinin dikkatli olması sağlık açısında daha iyi olacaktır. 

  ]]>
  Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir https://www.tutulma.gen.tr/boyun-tutulmasina-ne-iyi-gelir.html Wed, 05 Dec 2018 21:14:10 +0000 Boyun tutulmasına ne iyi gelir, Birçok nedene bağlı olarak görülebilen boyun tutulması, kişinin yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. Zaman zaman birkaç dakika içerisinde geçebilirken bazen de günlerce sürebil Boyun tutulmasına ne iyi gelir, Birçok nedene bağlı olarak görülebilen boyun tutulması, kişinin yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. Zaman zaman birkaç dakika içerisinde geçebilirken bazen de günlerce sürebilir. Boyun tutulması için evde yapılabilecek doğal çözümler vardır. Ancak bunlar genelde kronik olarak görülen boyun tutulması rahatsızlığına iyi gelmektedir. Sürekli ve uzun süreli görülen boyun tutulası için doktor kontrolünde olmak gerekir. Birkaç hastalığın neden olduğu tutulma, kaslardan meydana gelmektedir. Eğer olası bir kas hastalığınız varsa ve bu nedenden dolayı boyun tutulması rahatsızlığınız oluyorsa doktor kontrolünde ilaç ve krem tedavisine başlamanız daha sağlıklı olacaktır.

  Boyun tutulmasına ne iyi gelir

  Bitkisel kremler: Boyun tutulmasına iyi gelecek en etkili çözüm yöntemlerinden bir tanesi de bitkisel kremlerdir. Doğal bitkiler ile yapılan kremler boyun bölgesinde oluşan kasılmayı giderecektir ve ağrı hissini de en aza indirecektir. Bitkisel kremleri rahatlıkla alabileceğiniz gibi evde de kendiniz yapabilirsiniz.

  Hareket: Vücut için çok faydalı olarak ve boyun tutulmasına iyi gelecek birkaç hareket tekniği vardır. Özellikle boynu dik tutmak ve başı sağa-sola hafif şekilde hareket yaptırmak boyun tutulması sorununu giderebilir. Özellikle bu hareketi sabah kalktığınız zaman her gün uygulamanız olası tutulma sorununu da engelleyebilir.

  Kesi otu tozu: kas üzerinde gevşetme etkisi olan bu bitki boyun tutulması sorunu için rahatlıkla kullanılabilir. Aynı zamanda yatıştırıcı etkisi olduğu için ağrı hissini de dindirecektir. Kedi otu tozu ve az miktar zeytin yağını bir kasede karıştırıp krem kıvamına getirin. Elde edilen doğal krem ile boyun kısmınıza masaj yapın. Birkaç dakika içerisinde rahatlama ve gevşeme hissedeceksiniz. Aynı zamanda kremin tesirini daha çabuk almak için bölgeye stres film ile sarabilirsiniz. Yarım saat kadar bekleyip sıcak su ile yıkayınız.

  Havlıcan ve zencefil: Ahmet Maranki tarafından önerilen havlıcan ve zencefil doğal bir ağrı kesici ve kaslardan dolayı oluşan kasılmaya iyi gelmektedir. Bu malzemeler ile yapılan içecek boyun tutulması şikayetini de dindirecektir. Birer tatlı kaşığı zencefil ve havlıcan iki su bardağı su ile kaynatılıp birkaç dakika dinletilir. Ardından ılık olacak şekilde içilir. Üç gün boyunca bırakılmadan içilmesi önerilir. Böylelikle faydasını daha etkili gösterecektir.

  Kas gevşetici: Boyun tutulması olduğu zamanlarda doktorlar genelde hastaya ilk olarak kas gevşetici kremler önermektedir. Bu kremler kaslarda gevşeme sağlayacağı gibi tutulmayı da çözecektir. Aynı zamanda tutulmadan dolayı oluşan ağrı hissini de dindirecektir.

  Biberiye yağı: Birkaç damla biberiye yağı ile boyuna masaj yapılması önerilir. Masajın arkasından boyun bölgesine sıcağa yakın ılık bir havlu sarılıp bekletilir. Havlu ile sarılan bölgede ısı meydana gelecektir.

  Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir

  Sıcak kompres: Soğuk hava boyun bölgesinde kasılmaya ve arkasından tutulmaya neden olmaktadır. eğer boyun fıtığı rahatsızlığınız da varsa kendinizi soğuktan korumanız gerekir. rüzgarlı ve soğuk havalarda dışarı çıkarken boynunuzu sıcak tutacak kıyafetler tercih etmelisiniz. Aynı zamanda boyun tutulmasını çözmek içinde sıcak havlu veya sıcak torbasını boyun kısmınız da gezdirmenizde faydalı olacaktır.

  ]]>
  Sırt Tutulması Egzersiz https://www.tutulma.gen.tr/sirt-tutulmasi-egzersiz.html Wed, 05 Dec 2018 22:19:29 +0000 Sırt Tutulması Egzersiz, Sırt tutulması rahatsızlığının meydana gelmesi durumu denildiği zaman ilk olarak akla gelecek şey sırtta yer alan kasların kasılması yada kasılma olayının yaşanması ile beraber tekrardan eski halin Sırt Tutulması Egzersiz, Sırt tutulması rahatsızlığının meydana gelmesi durumu denildiği zaman ilk olarak akla gelecek şey sırtta yer alan kasların kasılması yada kasılma olayının yaşanması ile beraber tekrardan eski haline gelememesi, kasılı halde durması durumudur. Aynı zamanda sırt kısmında yer alan kasların yarı derecede kasılması da sırt tutulması olarak tanımlanmaktadır. Bu ağrıyı önlemek adına bu makalede sizlere Sırt Tutulması Egzersizleri hakkında bilgiler vereceğiz.

  Sırt tutulmasının sebep olduğu belirtileri anlamak adına bedenimizde yer alan kasların (özellikle sırt kısmında bulunan kaslar için) kasılma ve gevşeme işleyişini oldukça iyi bilinmesi ve anlaşılması şarttır. Kasların kasılmasında ve beraberinde tutulmasında etkili olan en önemli faktör beyin merkezinden ve omurilik soğanından gelen kasılma emirleridir. Bu emrin beyinden kaslara iletilmesi halinde kas içerisinde yer alan lif yapılarının kalsiyum yönünden etkili olan moleküllerinin hücre içerisine çağrılması söz konusudur. Kalsiyum molekülleri ise hücrede yer alan özel bir takım protein yapılarını harekete geçmesini sağlar. Bu durumda da protein yapıları birbiri üzerine doğru kayarak hızlı bir şekilde kısalırlar. Bu da kasıl kasılması demektir. Burada yaşanan temel sorun kasın kasılması değildir. Kas kasılıp gevşedikten sonra enerji kaybetmeye başlar ve ağrı oluşur. Sırt tutulmasında olduğu gibi diğer tutulma durumlarında da aynı durum söz konusudur.

  Sırt tutulması durumunda dikkat etmemiz gerekin bir takım hususlar bulunmaktadır. Sırt tutulması ihmal edilmemesi gereken bir rahatsızlıktır. Bu tutulmaların yaşanması halinde ne yapılması gerektiğini iyi bilmek gerekir. Ayrıca sırt tutulmasını önlemek adına bazı durumlara dikkat etmek ve sırt tutulmalarını tam anlamı ile ortadan kaldıramaz isek bilene bazı yöntemleri kullanarak bu sıkıntıdan kurtulmamız mümkündür. Mesela Sırt Tutulması Egzersizlerini uygulamak gibi.

  Sırt Tutulması EgzersizSırt Tutulmalarında Yapılması Gerekenler

  Sırt tutulması yaşanması halinde bir takım önlemler alarak bu durumdan kurtulmak mümkündür. Ancak öncelikli olarak yapmamız gereken ilk şey kesinlikle ihmal edilmeden uzman bir doktora muayene olmaktır. Sırt tutulması sorunundan şikayetçi iseniz vakit kaybetmeden doktora gitmeniz gerekir. Doktorunuzu tavsiyeleri üzerine hareket etmek en doğrudur. Bunun yanı sıra sırt tutulmalarını önlemek adına bir takım ilaçları kullanabilir. Bu ilaçlar sayesinde büyük oranda sırt tutulmalarından kurtulmak mümkündür. Ancak bu ilaçları da ancak doktor tavsiyesi doğrultusunda kullanabiliriz. Bununla birlikte bitkisel şifalı otlar sayesinde bu sorunu çözmemiz mümkündür. Birtakım bitkisel otlar ve karışımların uygulanması halinde sırt bölgesinde tutulmaların önlenmesi mümkündür. Ayrıca yapılacak olan fizik tedavi yöntemi sayesinde sorunun çözümü yapılmaktadır. 

  Sırt Tutulması Egzersizler

  Sırt tutulmalarını önlemek adına sportif faaliyetlerde bulunmak oldukça önemlidir. Ancak bu sporları yaparken sırtımıza zarar vermeyen uygun spor dallarını yapmamız gerekir. Bunun yanı sıra kısa süreli de olsa yürüyüşler yapmak da oldukça etkilidir. Bunların dışında doktor tavsiyesi doğrultusunda yapılacak olan egzersizler de oldukça etkili olup bu egzersizleri rahatlıkla uygulamanız mümkündür. Bu egzersizlerden bir tanesi omuz kısmını yukarı kaldırıp indirmek gerekir. Bu sayede omuz kasları açılarak gevşemesine yardımcı olacaksınız. Aynı zamanda omuzlarda secde hareketi adı verilen durumun yapılması ile birlikte elleri de kulak hizasına doğru kaldırarak hareketi tamamlayabiliriz. Bu Sırt Tutulması Egzersizini uygulamanız halinde omuz ve çevresi olumlu etkilenip tutulma ve kasılmaların önüne geçmeniz mümkündür.

  Bir diğer Sırt Tutulması Egzersizi ise  sırt ve omuzun]]> Sırt Tutulması https://www.tutulma.gen.tr/sirt-tutulmasi.html Thu, 06 Dec 2018 15:20:30 +0000 Sırt Tutulması, birçok kişinin yaşadığı sağlık sorunları arasındadır. Sırt tutulmasının en genel sebebi sırt kaslarının işlevlerini yerine getirememesidir. Sırt kaslarında meydana gelen bazı işlevsel bozukluklar s Sırt Tutulması, birçok kişinin yaşadığı sağlık sorunları arasındadır. Sırt tutulmasının en genel sebebi sırt kaslarının işlevlerini yerine getirememesidir. Sırt kaslarında meydana gelen bazı işlevsel bozukluklar sırt tutuşmasına neden olmaktadır. Sırt tutulması bazı durumlarda kişilerin günlük hayatını sınırlandırmaktadır. Sırt tutulmasının genellikle yoğun çalışma hayatı olan kişiler de ve ağır işte çalışanlarda görülmektedir.  

  Sırt Tutulması Nedenleri
  • Sırt tutulmasının nedenleri arasında ilk sırayı yoğun ve stresli çalışma koşulları yer almaktadır.  Aşırı stres ve sinir hali sırt tutulmasına neden olabilmektedir.
  • Fiziksel görünüm acısından duruş pozisyonu çok önemlidir.  Duruş pozisyonundaki bozukluk sırt tutulmasına neden olabilir. 
  • Sürekli oturarak çalışan kişilerin  oturma pozisyonuna dikkat etmeleri gerekir.  Otururken aşağı kayarak değil de düz ve dik oturulması gerekir. Genellikle aşağı kayarak oturmalar sırt tutulmalarına neden olur.
  • Günümüzde birçok kişi masa başında ve bilgisayar başında çalışmaktadır. Bilgisayar başında çalışırken fazla eğilmek de sırt tutulmasına neden olabilir. 
  • Kişilerin yaşadığı bazı rahatsızlıklar sırt tutulmasına neden olabilir. Özellikle iç hastalıklar sırt tutulmasına neden olabilmektedir.
  • Boyun bölgesindeki herhangi bir ağrı yada bozukluk sırt tutulmasına neden olabilir.
  • Eklem bölgesindeki iltihaplanmalar sırt tutulmasına neden olur.
  • Herhangi bir hastalıktan dolayı yaşanan kemik erimesi  sırt tutuşmasına neden olabilir.
  • Bel ve kalça kemiklerinde yaşanan işlevsel bozukluklar ya da ağrılar sırt tutulmasına neden olabilir. 
  Sırt Tutulması Kimlerde Görülür
  • Sırt tutulması genellikle hareketsiz yada uzun süre aynı pozisyonda kalan kişilerde sık görülmektedir. Özellikle uzun süre masa başında çalışan kişiler sırt tutulması çok sık görülür. 
  • Uzun süre oturmanın yanı sıra uzun süre ayakta duran kişilerde de sırt tutulması yaygındır. 
  • Ailede sırt tutulması yaşayan kişilerde de sırt tutulması sık yaşanır.
  • Eklem romatizması yaşayan kişilerde de sırt tutulması sık rastlanır.
  Sırt TutulmasıSırt Tutulması İçin Bitkisel Yöntemler

  Günümüzde birçok kişi bazı rahatsızlıklar için bitkisel yöntemleri tercih etmektedir. Hem pratik ve ulaşılabilir olmasından dolayı hem de tıbbi yöntemlerin yan etkisinden kurtulmak için kişiler bitkisel yöntemleri çok sık tercih etmektedir. Bitkisel yöntemlerin tercih edildiği rahatsızlıklardan biri de sırt tutulmasıdır. Sırt tutulması için tercih edilen bitkisel yöntemlerden bazıları şunlardır;
  Çörek Otu ve Papatya: Bir miktar çörek otunu alın ve havanda ezin daha sonra papatyaları da havanın içine ilave edin. Papatyayı da ilave ettikten sonra biraz daha havanda dövün. Daha sonra elde ettiğiniz karışımı nemli ve sıcak bir bezin içerisine koyarak tutulma olan bölgeye uygulayın. Bunu günde iki defa yapabilirsiniz. 
  Tuz, Sirke ve Alkol Kürü: Bir kabın içerisine belli miktarlarda tuz, sirke ve alkolü karıştırın. Daha sonra bu karışımı tutulma olan bölgeye masaj yaparak uygulayın. 
  Acı Biber: Bu yöntem için acı biber ile ispirtoyu karıştırın. Daha sonra elde ettiğiniz karışımı tutulma olan bölgeye masaj yaparak uygulayın. Tutulma şiddetli ise bu karışımı bir hafta sürecek şekilde sabah akşam uygulayabilirsiniz. 
  ]]>
  Omuz Tutulması https://www.tutulma.gen.tr/omuz-tutulmasi.html Fri, 07 Dec 2018 10:53:22 +0000 Omuz Tutulması, Omuzda ortaya çıkan ağrı ve tutulmalar büyük küçük herkesin hayatında sürekli karşılaşabildiği bir hastalıktır. Omuz kaslarında ve bağ dokularında çeşitli sebeplere bağlı enfeksiyonların yol açt Omuz Tutulması, Omuzda ortaya çıkan ağrı ve tutulmalar büyük küçük herkesin hayatında sürekli karşılaşabildiği bir hastalıktır. Omuz kaslarında ve bağ dokularında çeşitli sebeplere bağlı enfeksiyonların yol açtığı omuz tutulmaları, kasların ve diğer bağ dokularının hasar görmesine, kasların çekilmesine neden olur. Omuz tutulması hareket kabiliyetini sınırlarken şişme ve ağrıyı beraberinde getirir. Omuz tutulması hasta kişinin yaşam kalitesini azaltan bir sorundur. Bir sabah uyanıp yatak üzerinde otururken başınızı sağa sola çevirmek istediğinizde yada kolunuzu yukarı kaldırmak istediğinizde ağrı hissederseniz omuz tutulması oluşmuş demektir. 

  Omuz tutulmasının belirtileri,

  Omuzda meydana gelen travmalarda, ani ve şiddetli ağrı, hareket yeteneğinin azalması, omuz ve boyunda kuru ağrı, deri renginde kızarıklık ve uyuşma ve omuz ve başın hareket güçlüğü çekmesi gibi durumlar da omuz tutulmasında söz edilir. Uyurken başın yastıktan düşmesi, yanlış uyku pozisyonu, cereyan yapan ortamda uyumak, trafik kazaları, stres, çeşitli kazalar ve omuza alınan darbelerde omuz tutulmasına neden olabilir. Bunlarla birlikte omuz kaslarına aşırı yük bindirme sonucunda da omuz tutulması meydana gelir. 

  Omuzla ilgili travmalar daha çok yüksekten düşmelerde görülür. Bunun nedeni vücudun ağır bölümünün omuzlarda olmasından kaynaklanır. Bunlardan başka özellikle üşütme omuz tutulmasının önemli nedenidir. Kalp ve akciğerlerde ortaya çıkan sorunlarda omuz tutulması gibi algılanabilir. Bazen de omuz tutulması kalp sorunu olarak yanlış değerlendirilebilir. 

  Omuz TutulmasıOmuz tutulması nasıl tedavi edilir

  Omuzların birinde veya her ikisinde aynı anda oluşabilen ağrı ve tutulmaları iyileştirebilmek için sıcak kompres yapılması iyi gelecektir. Omuz tutulduğunda temiz bir havluyu ütü ile ısıtarak tutulan bölgeye koymanızın faydası olacaktır. Bu uygulamayı gün içinde sürekli tekrarlayın. Isı kas dokusu içinde bulunan yağların çözenmesine ve yumuşamasına neden olacak ve tutulma hafifleyecektir.  Bunun yanı sıra kas gevşetici ve ağrı kesici ilaçlar kullanmak, tutulmanın nedenine göre ısıtma veya soğutma kremleri kullanmak tutulmayı en aza indirecektir. 

  Omuz tutulmasında kantaron yağının müthiş bir etkisi bulunmaktadır. Bir yakınınızdan yardım alarak yapacağınız omuz masajına kantaron yağını dahil ederek yaptığınızda hissedilir derecede ağrının azaldığını fark edersiniz. Bununla beraber zeytinyağı ile masajında faydası görülür. 

  Omuz tutulmasında alabalık yağı, karabiber, kekik yağı, sarımsak yağı, zeytinyağı ve susam yağı karıştırıldıktan sonra tutulan yere bir başkasından yardım alarak sürdürün böylece hem masaj etkisi ile tutulma çözünecek hemde karışım içinde bulunan bileşenlerin etkisiyle tutulma azalacaktır. Günde iki defa yapılacak bu uygulamayla bir hafta içinde ağrı ve tutulmalardan eser kalmayacaktır.

  Bir başka uygulama ise; mucizevi bitki soğandır. Bir adet irice bir soğan rendelendikten sonra 100 gram siyah kuru üzüm karıştırılarak havanda dövülür. 10 gram kekik, 30 gram zeytinyağı eklendikten sonra macun kıvamına gelene kadar karıştırılır. Bu karışım ağrılı omuz bölgelerine sürülür. Gece yatmadan önce yapılacak bu uygulamanın üstü sarılarak yatılabilir. Sabah uyanıldığında ağrı geçmiş olacaktır. 

  Kasaplarda satılan koyun kuyruk yağı da omuz tutulmasında etkilidir. Bunun için kasabınıza giderek yarım kilo kuyruk yağı alın, kasabınıza ince fileto şeklinde kestirin, eve getirdiğiniz kuyruk yağını ağrılı bölgeye yerleştirin, üzerini streç filmle kaplayarak bedeninize sarın, bu halde 24 saat geçirdiğinizde ağrılarınızdan kurtulacaksınız.

  Yapılan uygulamalara rağmen ağrı azalmıyor ve ağrı bir haftadan fazla sürüyor ise muhtemelen ateş ortaya çıkacaktır. Bu durumda doktora müra]]> Ani Bel Tutulması https://www.tutulma.gen.tr/ani-bel-tutulmasi.html Sat, 08 Dec 2018 05:08:48 +0000 Ani Bel Tutulması, bildiğiniz üzere çoğu insanda görülmektedir. Çoğu zaman olduğu gibi kısa sürede geçen bu rahatsızlık genellikle kişinin yaptığı hatalar sonucu oluşmaktadır. Bu konu hakkında sizde detaylı bir bilgi ve Ani Bel Tutulması, bildiğiniz üzere çoğu insanda görülmektedir. Çoğu zaman olduğu gibi kısa sürede geçen bu rahatsızlık genellikle kişinin yaptığı hatalar sonucu oluşmaktadır. Bu konu hakkında sizde detaylı bir bilgi vermeden önce kısaca bel tutulmasından bahsedeceğim. Bel kısmımız bildiğiniz üzere birbirine bağlı güçlü ve bol lifli yapıdan oluşmaktadır. Ayrıca bu kas yapıları omurgayı oluşturan dizili omur kemik ve kıkırdak yapıdan oluşmaktadır. Bu yapılar ne kadar birbirine sıkı ve güçlü bir şekilde olsa da çeşitli nedenlerden dolayı kalıcı ve geçici hasarlar görmektedir. Belde meydana gelen fazla kasılmalar sonucu belde yaşanan yoğun ağrıdır. Bu duruma belde tutulma denilmektedir.

  Ani Bel Tutulması ise bel tutulmasından biraz farklıdır. Normalde bel tutulması uzun süre soğukta kalma yada bel için uygun bir yerde uyunması sonucu oluşmaktadır. Fakat ani bel tutulması ise ani hareket gibi aniden gerçekleşen olağan dışı durumlar nedeni ile olmaktadır. Bu durum bazen uzun süre hareket etmeyen bir kişinin ayağa kalktığında görülmektedir. Yani Ani Bel Tutulması genellikle masa başı iş yapan insanlarda görülmektedir.

  Ani Bel Tutulması ile doktora başvuran kişiler genellikle basit tedavi yöntemleri ayrılmaktadır. İşte Ani Bel Tutulmasının normal bel tutulmasından farkı da budur. Norma bel tutulmasının verdiği hasa daha fazladır ve tedavi uzun sürelidir. Fakat Ani Bel Tutulması kısa süre bir tedaviyle kolaylıkla kurtulunur.

  Ani Bel TutulmasıAni Bel Tutulması Tedavi Yöntemleri:
  • Karın bölgesini güçlendirmek amaçlı egzersizler
  • İlaç tedavisi
  • Fiziksel tedavi ve rehabilitasyon ile tedavi yöntemi
  • Akupunktur  
  Ani Bel Tutulmasında bu tedavi yöntemi işe yaramaz ise kişi ortopedi uzmanına en kısa süre içerisinde başvurmalıdır. Çünkü Ani Bel Tutulması olan kişinin ağrısı devam etmekte ise başvurmalıdır. Çünkü kişide tutulma gerçekleşirken sinir sıkışmasıyla da karşı karşıya kalmış olabilir. Ortopedi uzmanının yapacağı küçük bir operasyon ile bu sıkıntısından da kurtulabilir. 
  ]]>
  Boyun Ve Sırt Tutulması https://www.tutulma.gen.tr/boyun-ve-sirt-tutulmasi.html Sat, 08 Dec 2018 05:28:59 +0000 Boyun ve sırt tutulması: Boyun ve sırt tutulması günümüzde bir çok insanın şikayetleri arasında yer alır. Gelişen teknoloji, bilgisayar karşısında oturmak ve masa başı mesleklere sahip olmak beraberinde boyun ve sırt tutulma Boyun ve sırt tutulması: Boyun ve sırt tutulması günümüzde bir çok insanın şikayetleri arasında yer alır. Gelişen teknoloji, bilgisayar karşısında oturmak ve masa başı mesleklere sahip olmak beraberinde boyun ve sırt tutulması problemini gündeme getirir. Boyun ve sırt tutulması basit gibi gelse de kişinin günlük sosyal aktivitelerde tutulma ve yaşadıkları ağrılardan dolayı insanların yaşam kalitelerini düşürmektedir. Boyun ve sırt tutulması 50 yaş üzerinde ki insanlarda sıkça görülen bir rahatsızlık fakat günümüzde hemen hemen herkes hayatının çeşitli dönemlerinde bu problemle karşı karşıya gelmektedir.

  Boyun ve sırt tutulmasına sebep olan etkenler:
  • Uyurken yanlış bir pozisyonda uyumak: Uyurken yatağınızın rahat olmaması, sert ve olması gerekenden yüksek bir yastık kullanmanız sizde boyun ve sırt tutulmasına yol açacak etkenlerdendir. Yatak ve yastıkta bir sorun yoksa ve uyandığınız zaman boyunda, sırtta ve vücutta tutulmalar oluyorsa uyku halinde iken yanlış pozisyonlarda yatmaktan kaynaklanabilir. Dikkat edildiği takdirde bu tutulmalar geçecektir.
  • Kas spazmı: En çok rastlanan boyun ağrısı türü mekanik boyun ağrısıdır. Bu ağrı çeşidi omurga hastalıklarından kaynaklanmaz. Kişinin bulaşık yıkarken, perde asarken, öne doğru eğilerek çalışması, klavyede devamlı yazı yazması bu ağrılara sebep olur. Bu gibi durumlar hem boyuna hemde bel ve sırt kısmına baskı uygulayarak ağrı oluşmasına sebep olur.
  • Günlük hayattaki stresleriniz: Stresin beden üzerinde etkileri vardır. Gerginlikten dolayı oluşan boyun ve sırt bölgesindeki ağrılara masaj, sıcak bir banyo, egzersiz ve kas gevşetici aktiviteler ağrılarınıza iyi gelecektir.
  • Mesleğiniz: Boyun ve sırttaki tutulmaların bir sebebi de kişinin mesleğinin masa başında çok hareketsiz olarak oturmasıdır.
  • Travmalardan kaynaklanan ağrılar: Boyun ve sırttaki ağrılarınızın sebebi geçirdiğiniz bir trafik kazası, sırt üstü düşmeler yaşamanız, spor kazalarına ve boyun sırt bölgesini zedeleyecek şekilde boğuşmalara maruz kalmanızdan kaynaklanıyor olabilir. Bu tür kazalar hasar alan bölgede travmalara sebep olur ve ağrılar zaman zaman kendini tekrarlayabilir.
  • Boyun fıtığı: Boyundaki omur kemiklerinin arasında disk adı verilen kıkırdaklar bulunur. Kıkırdakların içindeki jöle kıvamındaki sıvının herhangi bir nedenden dolayı dışarı taşması sonucunda boyun fıtığı oluşur. Boyun fıtığının vücuda vermiş olduğu ağrı sırt bölgesinde de hissedilir. Bunun için boyun fıtığı, boyun ve sırt ağrısının sebepleri arasında yer almaktadır.
  • Kireçlenme: Boyun ve sırt bölgesinin herhangi bir yerinde oluşan kireçlenme boyun ve sırt  tutulmasına ağrı yaşamasına bireyin rahat davranmasında kısıtlamalar yaşamasına sebep olmaktadır. Boyun ve sırt bölgesinde kireçlenme, kireçlenme yapan bölgedeki bağların ve kıkırdakların yıpranması sonucunda oluşur. Kireçlenme problemi boyun bölgesinde ise sırt ağrıları, kol ağrıları, el ve ayaklarda uyuşma, güçten düşme ve rahat hareket edememek bireyin yaşadığı problemler arasındadır.
  • Romatizmal hastalıklar: Romatizma eklem ve bağ dokusu ile ilgili hastalıkların genel adıdır. Vücutta ağrılara sebep olmaktadır. Boyun ve sırt bölgesinde zaman zaman ağrılarınız dayanılmaz oluyorsa ve bu ağrıları soğuk hava nedeniyle oluştuğunu gözlemliyorsanız mutlaka doktora gitmelisiniz.
  Boyun Ve Sırt TutulmasıBoyun ve sırt tutulmasının ciddiye alınacağı durumlar:
  • Tutulma sonucunda boyun ve sırt bölgenizde oluşan ağrıların günden güne artarak ilerlemesi
  • Boyun ve sırttaki tutulma kollara kadar ilerlemiş ise ve kolunuzu rahat hareket etmenize engel olmaya başlamışsa.
  • Boyun ve sırt ağrısına haftalarca süren halsizlik belirtileriniz eşlik ediyorsa
  • Boyun ve sırt tutulması bacaklarınıza inmiş ve yürümeniz de problem yaşamanıza sebep oluyorsa
  • ]]> Kanlı Ay Tutulması https://www.tutulma.gen.tr/kanli-ay-tutulmasi.html Sun, 09 Dec 2018 00:04:37 +0000 Kanlı Ay Tutulması, beş yüz yılda bir görülen, güneş, ay ve dünyanın aynı hizaya gelmesi ile ayın kırmızı görünmesine astroloji de verilen addır. İlkel çağlarda bu garip görüntünün çeşitli lanetlere ve felaketlere i Kanlı Ay Tutulması, beş yüz yılda bir görülen, güneş, ay ve dünyanın aynı hizaya gelmesi ile ayın kırmızı görünmesine astroloji de verilen addır. İlkel çağlarda bu garip görüntünün çeşitli lanetlere ve felaketlere işaret ettiği düşünülürdü. Günümüzde hala kanlı ay tutulmasının bir kehanet ya da işaret olduğunu düşünen insanlar ve tarikatlar vardır. Kanlı ay tutulması olacağı zamanlarda kendilerine göre ibadetler ederek veya sunaklar hazırlayarak bu lanetli oldukları dönemi geçirmeye çalışırlar.

   Kanlı Ay Tutulması Nedir Neden Olur:

   Kanlı ay tutulması, ayın dünya ile güneşin arasına girmesi halidir. Normal ay tutulmasının aksine, kanlı ay tutulmasında, güneş dünya ve ay tam olarak aynı hizada olur. Güneşten gelen ışınlar sebebi ile ay kıpkırmızı bir renkte görülür. Son derece ilginç ve bir o kadar da güzel olan bu görüntü bazı insanlar tarafından lanet veya felaket habercisi olarak kabul edilir. Kanlı ay tutulması sık gerçekleşen bir doğa olayı değildir. Gerçekleşeceği zamanlarda ilkel kabileler zamanında ve hatta günümüzde bir çok insan dünyaya felaketler geleceğini düşünürler. Orta çağ da yaygın bir inanış olan cadılığın kanlı ay tutulması olayı gerçekleşince  güçleneceği inanışı vardı. Cadı olduğu düşünülen insanların kanlı ay tutulması gerçekleşince öldürülemeyeceği ve dünyaya kötülük salacağı inanışından dolayı, cadı olduğu düşünülen kişiler ya yakılır ya da boğulurdu. Afrika'nın bir çok kabilesinde ve eski Maya Uygarlığında kanlı ay tutulması yaşandığı dönemde Tanrılara hayvan ya da insan kurban edilerek felaketler engellenmeye çalışılırdı. Kanlı ay tutulması ile aynı döneme denk gelen sel, yangın, deprem gibi doğa olaylarının sebebinin kanlı ay tutulması olduğu düşünülürdü. Kanlı ay tutulması gelgit olaylarını hızlandıracağından sellere sebep olabileceği bilimsel bir gerçektir fakat başka felaketlere yol açtığı sadece hurafedir.
   Kanlı ay tutulması, özellikle Amerika Birleşik Devletlerinde yaşayan Mormon tarikatında toplu intiharlarla veya haftalar boyunca evden dışarı çıkmadan yapılan ibadetlerle karşılanır ve çok korkulan bir doğa olayıdır. Kurt adam veya vampir gibi aslı olmayan antik inanışların kaynağında kanlı ay tutulması vardır.

   Kanlı Ay TutulmasıKanlı Ay Tutulmasının Dinlerdeki Yeri:

   Kanlı ay tutulmasında özellikle Yahudi inanışında dört tutulma dedikleri bir dönem vardır. Yahudilerin başına gelen felaketlerin bu dört tutulmaya denk geldiğine inanırlar. Kanlı ay tutulmasının kanlarının akacağı anlamına geldiğine inanırlar. 13. ve 15. yüzyıllarda yaşanan büyük Yahudi göçleri ve Arap-Yahudi savaşlarını buna örnek gösterirler. İslami inanışta kanlı ay tutulmasının lanet benzeri bir karşılığı olmasa da özellikle astroloji ile ilgilenenler, bu dönemin kuraklık, ticari başarısızlık getireceğine inanırlar. İnsanların sinirli olabileceği kan dökeceği düşünülmektedir. Hristyan inancında kanlı ay tutulması, Katolik mezhebinde geniş yer bulamaz fakat özellikle Afrika da sonradan Hristyan olan kabilelerde eski geleneklerden gelen inanışlar halen devam etmekte olup kanlı ay tutulmasının felaketlere yol açacağı düşünülür. Ayrıca Amerika Birleşik Devletlerinde Presibiteryen Kiliselerinde bazı din adamları kanlı ay tutulması döneminin genç kızları ahlaksızlığa yönlendireceği, insanlara bela geleceği gibi vaazlarla halkı uyardıkları olmuştur.
   ]]>
   Hamilelikte Bel Tutulması https://www.tutulma.gen.tr/hamilelikte-bel-tutulmasi.html Sun, 09 Dec 2018 07:19:25 +0000 Hamilelikte bel tutulması: sıkça karşılaşılan ve belde ağrılara sebep olan bir durumdur. Hamilelikte bel tutulması leğen kemiği çevresinde yada bel bölgesindeki kas eklemlerinin geriliminden veya gevşemesinden kaynaklanan ve her Hamilelikte bel tutulması: sıkça karşılaşılan ve belde ağrılara sebep olan bir durumdur. Hamilelikte bel tutulması leğen kemiği çevresinde yada bel bölgesindeki kas eklemlerinin geriliminden veya gevşemesinden kaynaklanan ve her hamilelikte bulunan normal bir durumdur. Hamilelikte bel tutulmaları genellikle 4. ay sonrasında daha belirgin ağrılara yol açar. Yaklaşık 4 hamile kadından 3 ü hamilelikte bel tutulmasından ve bel ağrısından şikayet etmektedir. Hamilelikte bel tutulması genellikle belin alt kısmında oluşan ağrılardır ve hamile kadının rahat hareket etmesine engel olan ağrılardır. Bu ağrı belden başlayıp kasıktan kuyruk sokumuna kadar hatta kalçalar ve bacaklara kadar yayılabilir. Hamilelikte bel tutulmaları bazen biyolojik nedenlerden bazen hormonal nedenlerden bazende damarsal nedenlerden oluşabilir. Hamilelikte bel tutulması problemini en az derecede tutmak çoğu zaman kişinin elindedir. Mesela sağlıklı bir uyku belde tutulma yaşanmaması için çok büyük bir etkendir. Yatak zemini ve yastık yumuşaklığı normal derecede ayarlanmalıdır. Ortapedik yataklar tercih edilmelidir. Dikkat edilmediği takdirde sadece belde tutulmalara değil  boyun ve sırt bölgesinde de tutulmalara sebebiyet verir. 

   Hamilelikte Bel TutulmasıHamilelikte bel tutulmasıı en aza indirmek için alınacak önlemler:
   • Hamile olan anne adayı vücuduna yeteri kadar D vitamini ve kalsiyum almalı. D vitamini ve kalsiyum anne adayında kemik güçlenmesine destek olur. Bel kemiğinin güçlenmesi beldeki tutulmaları azaltır.
   • Anne adayı hamilelik sürecinde hareketsiz kalmayı tercih etmemelidir. Sürekli olarak hareketsiz ve aynı pozisyonda oturmamalıdır. Hareketsiz hamileliklerde kas ağrısı oluşmaktadır ve beldeki hareketsizlik tutulmalara sebep olur küçük egzersizler belde tutulma olduğu sırada yapılsa bile tutulmanın açılmasını sağlar.
   • Hamilelik döneminde fazla kilo alınmamalı fazla kilo anne adayına fayda vermez beldeki tutulmayı tetikler vücutta fazla kilo hem vücudu hem beli zorlamaktadır. Bu durum belde tutulma riskini 2 katına çıkarır.
   • Kaslarda oluşan gerilmeleri ve zorlanmaları azaltmak için dik durmalıdır anne adayı yanlış ve eğik pozisyonda oturuyorsa bu sadece belde değil boyun ve sırt bölgesinde de ağrı ve bu bölgelerde tutulmaya yol açar.
   • Anne adayı geceleri sırt üstü uyumak yerine yan yatmayı tercih etmelidir.
   • Kalça ve bel bölgelerini yoracak hareketlerden kaçınmalıdır. Hamile olan anne adayı solunum ve gevşeme egzersizleri yapmalıdır.
   • Kesinlikle yüksek topuklu ayakkabı kullanılmamalıdır.
   • Hamile olan kadın sık ama kısa mesafe yürüyüşler yapmalıdır.
   • Hamile kadın bel tutulması yaşamamak için hemde hamileliğini tehlikeye atmamak adına ağır kaldırmamalıdır.
   • Gün içerisinde sık sık dinlenmelidir.
   • Hamile kadının bel ve sırt bölgesine masaj uygulamak tutulmaları engelleyebilir ve vücudu rahatlatır.
   • Hamile olan kadınlar sandalyede oturmak zorunda kalsalar bile arkalarına yastık koyarak dik bir pozisyonda oturmalılar.
   ]]>
   Gebelikte Bel Tutulması https://www.tutulma.gen.tr/gebelikte-bel-tutulmasi.html Sun, 09 Dec 2018 14:16:23 +0000 Gebelikte bel tutulması: Gebelikte bel tutulması her 4 kadından 3 ünün şikayetçi olduğu ve tutulmaların devamlılığı sonrasında doktora zaman zaman başvurmak zorunda kaldıkları bir durumdur. Gebelikte bel tutulmasının çeşi Gebelikte bel tutulması: Gebelikte bel tutulması her 4 kadından 3 ünün şikayetçi olduğu ve tutulmaların devamlılığı sonrasında doktora zaman zaman başvurmak zorunda kaldıkları bir durumdur. Gebelikte bel tutulmasının çeşitli sebepleri vardır. Gebelikte bel tutulmasının sebeplerinden biri gebe olan kadının soğukta fazlasıyla kalması yada bel bölgesinin nemli bir şekilde kalması belde tutulmalara sebep olan etkenlerdendir. Gebelikte soğuk ve nemin belde tutulmalara sebep olmasının nedeni beldeki adalelerin soğuk ve nemden ötürü büzüşme durumuna maruz kalmasındandır. Gebe olan kadın sabah uyandığında da belinde tutulmalar olmuş olabilir. Bunun sebebi yatağın rahat olmaması yada gebe olan kadının bilinçsiz yatış pozisyonlarında yatmasıdır. gebelikte bel tutulmasına sebep olan etkenlerden biride aynı pozisyonda çok kalınmasıdır. Gebe kadınlar aynı pozisyonda oturduğunda belde tutulmalar yaşayabilir. gebe olan kadınlar devamlı olarak pozisyon değiştirmelidir. Bu durumda gebe olan yada vücudunun herhangi bir yerinde tutulma yaşayan kişi yavaş yavaş küçük egzersizlerle tutulmaları açmaya çalışabilir.Bunun yanı sıra tutulma durumlarına sıcak bir banyo iyi gelecektir. Banyo sırasında veya da banyo sonrasında bel bölgesine hafifçe yapılacak masaj bel bölgesindeki tutulmayı yok edecektir. gebelikte bel tutulması biyolojik nedenlerden,hormonal nedenlerden, damarsal nedenlerden yada diğer nedenlerden kaynaklı olarak oluşmakta olan ağrılardır. Tutulma 2 günü aşarsa doktora gidilmelidir ve ihmal edilmeden sebepleri araştırılmalıdır.

   Gebelikte Bel TutulmasıGebelikte bel tutulması nedenlerinden bir kaçı şunlardır:
   • Bilinçsiz yatış pozisyonları
   • Karında bebeğin 4 ay sonrasında büyüyerek ağırlık ve baskı yapması
   • Gebe olan kişinin bel bölgesinden fazlaca soğuk alması 
   • Gebe olan kişinin dikkatsizce kilo alması
   • Devamlı eğik bir pozisyonda oturması
   • Gebe olan kişinin gün içerisinde devamlı hareketsiz kalması
   • Gebelikte bel tutulması gebe olan kişinin uzun süre ayakta kalmasından da kaynaklanabilir.
   • Gece sırt üstü pozisyonda uyumak
   • D vitamini ve kalsiyum eksikliği
   • Gebelik sırasında ayakkabı seçimini doğru yapamamak
   ]]>
   Boyun Tutulması https://www.tutulma.gen.tr/boyun-tutulmasi.html Mon, 10 Dec 2018 04:10:54 +0000 Boyun Tutulması, Bedenimizin hareketli bölümlerini düşündüğümüzde en hareketli bölümün boyun olduğunu görürüz. Boynumuz, vücudumuzun her hareketi ile bağlantılı az da olsa hareket eder. Özellikle sabah kalkıp yata Boyun Tutulması, Bedenimizin hareketli bölümlerini düşündüğümüzde en hareketli bölümün boyun olduğunu görürüz. Boynumuz, vücudumuzun her hareketi ile bağlantılı az da olsa hareket eder. Özellikle sabah kalkıp yatağın içinde oturduğumuzda başımızı sağa sola çevirirken boyun ağrıları başlar. Boyun tutulması olduğunda gün içinde, en ufak harekette bile ağrıdığını hissederiz. Bu durum boynumuzun hareket yeteneğinin bedenimiz üzerinde etkisinin yüksek olduğunu gösterir. Boyun tutulmasına yakalandığımızda boynumuzu hareket ettirmemek gerekir. 

  Boyun tutulması belirtileri nelerdir

  Boyunda tutulma sağ veya sol tarafta olabildiği gibi tek taraflı da olabilir. Ağrılı kısıma dokunulduğunda hassas kas ağrısı mevcuttur. Hasta başını ağrı nedeniyle sağa sola çeviremez. Hasta araba kullanırken yönlerini kontrol etmekte zorlanır. İletişim kurmak istediği kişilere boynunu çeviremez. Bedeninin tamamını çevirmek zorundadır. 

  Hareketsiz durumda iken aniden yaptığımız hareketlerle katılaşmış ve soğumuş boyun kaslarının hareket yeteneği azalır. Hareket ettirildiği anda ağrı ile birlikte boyunda sertlik, kızarıklık hatta ileri vakalarda kızarıklıklar meydana gelebilir.

  Boyun tutulması neden kaynaklanır

  Her insanda zaman zaman meydana gelen boyun tutulması boyun kaslarının katılaşarak sıkışması nedeniyle ortaya çıkar. Uyurken kullanışsız yastık ve yataklar kullanmak, sandalyede uyumak, stres, uyurken soğuk havaya veya cereyan akımı olan yerlerde uzun süre sınırlı hareket etmek, sol pencere açık araba kullanmak, bilgisayar başında sürekli sabit durmak, boyna darbe almak ve fıtık  vb. gibi durumlar boyun tutulmasına neden olur. Sık sık boyun tutulmasına maruz kalan kişiler de boyun fıtığı veya boyun düzleşmesi ortaya çıkabilir. Boyun fıtığı ise diş ve bademcik gibi boyuna yakın olan organelleri rahatsız ederek iltihaplanmalara yol açabilir.

  Boyun TutulmasıBoyun tutulması nasıl tedavi edilir

  Masaj yaptırmak; Boyun ağrısının başladığı andan itibaren hasta boyun hareketlerini kısıtlamalıdır. Böylece hasta ilk tedaviyi kendisi başlatmış olacaktır. Tutulan kısma sıcak kompres uygulaması her zaman olumlu sonuç verir. Okaliptüs yağı, kantoron yağı ve nane yağı ile yapılan masajlar etkili sonuçlar vermektedir. 

  Bunun yanı sıra ısıtıcı kremleri masaj yaparak sürmek, kas gevşetici ilaçlar kullanmak olumlu sonuçlar vermektedir. Boyun tutulmalarında direkt masajda faydalı olmaktadır.  Fakat boyun kütletmek tehlikeli sonuçlar ortaya çıkarabileceğinden bu durumdan kaçınmalıdır. 

  Boyun ısıtma hareketleri; Bunun için 10 dakikanızı ayırmanız en azından ağrınızın hafiflemesine yeterli olacaktır.  Hareketlere ilk başlarken zorlamamak gerekir. Bunun için öncelikle baş öne doğru yavaşça eğilir. Çene göğüs kısmına değdirilmeye çalışılır. İkinci hareket ile de baş yavaşça yukarı kaldırılır. Ağrılar bu hareketler ile artacaktır. Fakat batma şeklinde bir ağrı ile karşılaşılır ise hareketler durdurulmalı ve doktora başvurulmalıdır. Üçüncü hareket ise baş tarafı yan tarafa doğru yavaşça eğmek sonra aksi yönde hareket ettirmek olmalıdır. Bu hareketleri on dakika boyunca yaptığınızda boyun ağrılarında hafiflemenin olduğunu göreceksiniz. Bu hareketleri gün içinde iki saat arayla tekrarlamanız gerekir.

  Soğutucu kremler; Zorlanmadan kaynaklanan boyun tutulmalarında enflamasyon ortaya çıkaracağından  hastanın ağrı oluşan kısmına soğuk krem uygulaması faydalıdır.

  Geleneksel yöntemler; Boyun ağrısının giderilmesi için yapılan bardak çekme işlemi kısa süreli rahatlama sağlamaktadır. Ancak bardak vurulan yerlerde kan toplanması ve ekimoz (morarma) oluştuğundan tavsiye edilmemektedir. Uzun süre geçmeyen boyun ağrıları boyun fıtığı veya düzleşmesini]]> Boyun Omuz Tutulması https://www.tutulma.gen.tr/boyun-omuz-tutulmasi.html Mon, 10 Dec 2018 16:59:02 +0000 Boyun Omuz Tutulması adından da anlaşılacağı gibi omuz ve boyun bölgesinde ve günümüzde insanlarda sık rastlanılan bir rahatsızlıktır. Masa başında çalışan insanların uzun süre yanlış pozisyonda oturması, okullarda uzu Boyun Omuz Tutulması adından da anlaşılacağı gibi omuz ve boyun bölgesinde ve günümüzde insanlarda sık rastlanılan bir rahatsızlıktır. Masa başında çalışan insanların uzun süre yanlış pozisyonda oturması, okullarda uzun boylu öğrencilerin küçük sıralarda yanlış pozisyonlarda oturması, televizyon seyrederken boynu desteklemeyen bir pozisyonda durulması, uyurken yastığın çok yüksek veya çok alçak olması, günlük hayattaki stresler nedeni ile bireylerin omuz ve boyun bölgesinde kas sıkışmalarının olması, trafik kazası veya farkı bir kaza nedeni ile ani hareket ile omuz veya boynun sarsılması, bireyin cereyanda yani soğuk hava akımına maruz kalınması, boyun ve omuz bölgesini zorlayacak egzersizlerin yapılması nedeni ile boyun omuz ağrılarına, hareket kısıtlamalarına yani Boyun Omuz Tutulmasına neden olur.  

  Boyun Omuz Tutulmasının Belirtileri:
  • Omuz veya boyunda keskin olmayan aralıklı ağrılar
  • Deride renk değişikliği
  • Hissizlik veya uyuşma
  • Omuz ve boyun kısmını hareket ettirmede güçlük yaşama
  • Hareketin kısıtlanması
  • Omuz ve boyun bölgesinde şiddetli travma yaşanması
  Boyun Omuz TutulmasıBoyun Omuz Tutulması tedavisi en kısa yoldan ağrı kesici ilaçlar, ağrı kesici veya kas gevşetici kremlerdir. Hastalar bu ilaçları eczanelerden kolaylıkla alabilir, temin edebilir. Ancak bu ilaçların yada kremlerin iyi gelebilmesi için ağrının olduğu zamanlarda içilmesi ve ağrıyan bölgeye sürülmesi gerekir. Bu tedavi şeklini hastalar ne kadar geç yaparlarsa, tedavi süreci o kadar uzar. Bu yüzden boyun omuz tutulması sağlığınızı ciddi anlamda etkileyebilir. Diğer bir tedavi yöntemi ise ağrı olan omuz boyun bölgesine sıcak kompres veya soğuk kompres uygulanabilir. Eğer omuz boyun tutulması ağrınız çok şiddetli değil ise omuz boyun bölgesine zeytinyağı ile masaj yapabilirsiniz. Boyun Omuz Tutulması ağrısının geçmesi için gün içerisinde ufak ufak omuz boyun egzersiz hareketleri yapılabilir. İş nedeniyle dinlenemiyor ve çalışmaya devam etmek zorunda iseniz çalışırken yumuşak boyunluk kullanılabilir. Boyun Omuz Tutulması tedavisinin son çözüm yolu doktor kontrolüyle kas gevşetici iğnelerdir Omuz boyun tutulmaları iğnelerle kısa sürede geçecektir.
  ]]>