Sırt Tutulması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sırt Tutulması Belirtileri ve Tedavisi

Sırt Tutulması, birçok kişinin yaşadığı sağlık sorunları arasındadır. Sırt tutulmasının en genel sebebi sırt kaslarının işlevlerini yerine getirememesidir. Sırt kaslarında meydana gelen bazı işlevsel bozukluklar sırt tutuşmasına neden olmaktadır. Sırt tutulması bazı durumlarda kişilerin günlük hayatını sınırlandırmaktadır. Sırt tutulmasının genellikle yoğun çalışma hayatı olan kişiler de ve ağır işte çalışanlarda görülmektedir.

Sırt Tutulması Neden Olur?
 • Sırt tutulmasının nedenleri arasında ilk sırayı yoğun ve stresli çalışma koşulları yer almaktadır. Aşırı stres ve sinir hali sırt tutulmasına neden olabilmektedir.
 • Fiziksel görünüm acısından duruş pozisyonu çok önemlidir. Duruş pozisyonundaki bozukluk sırt tutulmasına neden olabilir.
 • Sürekli oturarak çalışan kişilerin oturma pozisyonuna dikkat etmeleri gerekir. Otururken aşağı kayarak değil de düz ve dik oturulması gerekir. Genellikle aşağı kayarak oturmalar sırt tutulmalarına neden olur.
 • Günümüzde birçok kişi masa başında ve bilgisayar başında çalışmaktadır. Bilgisayar başında çalışırken fazla eğilmek de sırt tutulmasına neden olabilir.
 • Kişilerin yaşadığı bazı rahatsızlıklar sırt tutulmasına neden olabilir. Özellikle iç hastalıklar sırt tutulmasına neden olabilmektedir.
 • Boyun bölgesindeki herhangi bir ağrı ya da bozukluk sırt tutulmasına neden olabilir.
 • Eklem bölgesindeki iltihaplanmalar sırt tutulmasına neden olur.
 • Herhangi bir hastalıktan dolayı yaşanan kemik erimesi sırt tutuşmasına neden olabilir.
 • Bel ve kalça kemiklerinde yaşanan işlevsel bozukluklar ya da ağrılar sırt tutulmasına neden olabilir.
Sırt Tutulması Kimlerde Görülür
 • Sırt tutulması genellikle hareketsiz ya da uzun süre aynı pozisyonda kalan kişilerde sık görülmektedir. Özellikle uzun süre masa başında çalışan kişiler sırt tutulması çok sık görülür.
 • Uzun süre oturmanın yanı sıra uzun süre ayakta duran kişilerde de sırt tutulması yaygındır.
 • Ailede sırt tutulması yaşayan kişilerde de sırt tutulması sık yaşanır.
 • Eklem romatizması yaşayan kişilerde de sırt tutulması sık rastlanır.
Sırt Tutulması İçin Bitkisel Yöntemler

Günümüzde birçok kişi bazı rahatsızlıklar için bitkisel yöntemleri tercih etmektedir. Hem pratik ve ulaşılabilir olmasından dolayı hem de tıbbi yöntemlerin yan etkisinden kurtulmak için kişiler bitkisel yöntemleri çok sık tercih etmektedir. Bitkisel yöntemlerin tercih edildiği rahatsızlıklardan biri de sırt tutulmasıdır. Sırt tutulması için tercih edilen bitkisel yöntemlerden bazıları şunlardır;

Çörek Otu ve Papatya: Bir miktar çörek otunu alın ve havanda ezin daha sonra papatyaları da havanın içine ilave edin. Papatyayı da ilave ettikten sonra biraz daha havanda dövün. Daha sonra elde ettiğiniz karışımı nemli ve sıcak bir bezin içerisine koyarak tutulma olan bölgeye uygulayın. Bunu günde iki defa yapabilirsiniz.

Tuz, Sirke ve Alkol Kürü: Bir kabın içerisine belli miktarlarda tuz, sirke ve alkolü karıştırın. Daha sonra bu karışımı tutulma olan bölgeye masaj yaparak uygulayın.

Acı Biber: bu yöntem için acı biber ile ispirtoyu karıştırın. Daha sonra elde ettiğiniz karışımı tutulma olan bölgeye masaj yaparak uygulayın. Tutulma şiddetli ise bu karışımı bir hafta sürecek şekilde sabah akşam uygulayabilirsiniz.

Sırt Tutulması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Güneş Tutulması Nedir?

Güneş Tutulması Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir?

Boyun Tutulmasına Ne İyi Gelir?

Ani Bel Tutulması Belirtileri ve Tedavisi

Ani Bel Tutulması Belirtileri ve Tedavisi

Tutulma Belirtileri ve Tedavisi

Tutulma Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Bel Tutulması Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Bel Tutulması Belirtileri ve Tedavisi

Kanlı Ay Tutulması Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kanlı Ay Tutulması Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?